Apartman Yönetmeliği

96
Apartman Yönetmeliği

Apartman yönetmeliği yazımızda kimleri kapsadığı görevlerinin ne olduğu uyulması gereken kuralların ve yöneticinin tanımını yapıyoruz. İnsanların yaşam alanları, kişilerin tercihleri ve imkanları doğrultusunda değişebilir. Özellikle de apartman ve çok katlı binalarda yaşayan kişiler toplum kurallarına uyacak şekilde yaşamalıdır. Bu konuda apartman içerisinde yaşayan herkesin uyması gereken belirli ve bazı kurallar bulunur.

Apartman yönetmeliğinde geçen kurallara uyulmaması durumunda belirli tedbir ve cezaların uygulanması gerekir. Apartman kuralları, apartman yönetmeliği doğrultusunda belirlenir. Apartman gürültü yönetmeliği, apartman temizlik yönetmeliği, apartman aidat yönetmeliği, adı altında yapılan bu bildirgeler sayesinde apartmandaki yaşayan kişilerin bilgilendirilmesi sağlanır.

Kanun çerçevesinde ve yasalar uyarısınca apartmanlar birçok katlı yaşam alanlarından oluştuğu için burada yaşayan insanların belirli düzene uyması gerekir. Belirli bir sayının üzerinde bulunan apartman kat sayılarında yönetimliğin olması zorunludur.

Apartman Yöneticisi Nedir

Apartman yöneticisi ,apartmanda alınan kararlar ve yaşayan kişiler tarafından belirli oylamaların yapılmasına ve apartmanda alınacak kararların kendisi tarafından belirlemesi gerekir. Bu yüzden apartmanda ve toplu konutlarda yaşayan kişilerin apartman yöneticisi seçmesi gerekir. Oybirliği ve oy çoğunluğu ile alınan kararlar doğrultusunda apartman yöneticisi seçilir. Yönetici, apartman yönetimi kurallarının belirlenmesi ve bu kuralların belirli bir düzen içerisinde yürümesini sağlar. Yönetmelikte yazan bütün kuralların eksiksiz bir şekilde düzenlemesinde yardımcı olur. Apartman içerisinde kurallara uymayan kişileri uyararak insanların toplu bir şekilde yaşadığı alanlarda huzur ve düzeni sağlamakla görevlidir.

Apartmanda yaşayan sakinlerin istek ve dileklerini yerine getirme yetkisine sahip olmakla birlikte diğer apartman sakinlerinin de duygu ve düşüncelerini dinlemek zorundadır. Bu konuda apartman yöneticisi apartman içerisinde huzuru bozan ve yapılan kurallara uymayan kişiler hakkında yasal uyarılar düzenleyebilir. Böylelikle apartman içerisinde uzun süreli olarak huzur ve sakinlik sağlanabilir.

Yönetim planlarının oluşturulması ile yapılan değişikliklere bağlı olarak mülk sahiplerini de bilgilendirir. Apartmanda yaşayan kiracıların konuyla ilgilenmediği durumlardan ev sahiplerine ve mülk sahiplerine ulaşarak gerekli yaptırımların yapılmasında öncü olur.

Apartman Yönetmeliği Kimleri Kapsar

Kat oranın birden fazla olmasına bağlı olarak, apartmanın içerisinde birçok farklı apartman sakinleri oturur. Yaşam alanlarında huzurun ve sakinliğin sağlanabilmesi için her ortamda bir kişinin yönetici olarak görev alması gerekir. Apartman yönetmeliği kanunları uyarınca apartmanda oturan herkesin apartman yöneticisi seçmesi gerekir. Apartman yöneticisi genellikle apartmanda oturan kişilerden seçilir.

Çünkü apartman içerisindeki sakinliği, huzuru, düzeni en iyi apartman içerisinde oturan kişi bilir. Yapılan oy kararı ve oy çokluğu ile seçilen bu kişi apartman içerisindeki sakini ve huzuru düzenlemede görev alır. Yönetim planlaması değişeceğizaman kat sahiplerinin beşte dördünün oyu gerekir. Yönetim planında yapılan değişiklikler tüm apartman sakinlerinin ve mülk sahiplerinin bağlar.

Yönetim kurulu üyelerinden oluşan kurulda alınan tüm kararlar apartman sakinlerine bildirilir. Bu yönetmelikler apartman yöneticisi ve apartman sakinleri kapsamında oluşturulur. Yönetim kurulunda alınan kararları istemeyen ve kurulakatılmamış kişiler karar tarihi geçtikten en az bir ay içerisinde toplantıya katılmayarak kişilerin kararına itiraz edebilir. Karar tarihinden başlayarak altı ay kadar içerisinde gayrimenkul mallarının bulunduğu yerde sulh ceza mahkemesine kararın iptali için başvurabilir. Sulh ve Ceza Mahkemesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yaptırımlar uygulanabilir.

Apartman Yöneticisinin Görevleri Nelerdir

Apartman Yöneticisinin Görevleri Nelerdir
Apartman Yöneticisinin Görevleri Nelerdir

Apartman içerisinde yaşayan sakinlerin oy birliği ile alınan kararlar doğrultusunda apartman yöneticisi seçmesi gerekir. Oy birliği sonucunda istenmeyen kişinin yönetici olmasına bağlı olarak oybirliği ile tekrar ret etme yetkisi sağlanabilir. Bina içerisinde bakım, onarım, düzen, huzur gibi etkenlerin bulunmasında görev alan apartman yöneticisinin birden fazla görevi vardır.

Bina içerisinde yapılan asansör bakımı, sigorta bakımı, temizlik işleri, elektrik, doğalgaz, bakım ve onarım işleri ile ilgilenerek apartman içerisinde belirli bir düzenin oluşmasını sağlar. Masrafların apartman dairesinde yaşayan kişilere eşit bir şekilde bölüştürülmesinde de görev alır. Hizmet alınan firmadan faturalı bir şekilde alınan hizmet doğrultusunda apartman yöneticisi bina giriş çıkışlarına bu fatura belgelerini aşarak kanıtlamak zorundadır.

Böylelikle apartman içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Apartman yönetmeliği içerisinde bulunan görüntü yönetmeliği, dükkân altı yönetmeliği, apartman aidat yönetmeliği gibi konularda apartman yöneticisi düzeni sağlar. Bina için yapılan tadilat ve onarımlarda para birikiminin oluşması için bina sakinlerinden belirli bir miktar para toplayabilir.

Binayı ilgilendiren sorun varsa bina sakinlerinin tamamı bu sorunla ilgilenmelidir ve oluşabilecek sorunları apartman yöneticisine bildirmelidir. Yılın belirli zamanlarında ya da periyodik aralıklarda apartman yöneticisi apartman sakinleri ile yapmış olduğu toplantıda onların istek ve şikayetlerini dinlemelidir. Bina hakkında yapılan toplantılar sayesinde bina sakinlerinin daha huzurlu bir şekilde yaşaması ve bina hakkında gelişmeler ilerleyebilir.

Apartman Yönetmeliğinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

Apartman içerisinde birden fazla ailelerin ve kat dairelerinin bulunmasına bağlı olarak toplu alanlarda insanlar belirli kurallara uymalıdır. Apartman yönetmeliğinde yazılı olan kurallara insanlar harfiyen uyuduğu zaman yaşam alanlarının huzurlu olması sağlanabilir. Apartman sakinleri belirli bir saatten sonra gürültü yönetmeliğine bağlı olarak apartman içerisinde ses yapması yasaktır. Komşuların birbirine olan ilişkilerine bağlı olarak belirli bir saatten sonra ev süpürülmesi, çamaşır makinesi çalıştırılması ya da ev içerisinde sesli aktivitelerin yapılması yasaktır.

Balkonlarda diğer sakinleri rahatsızlık verilmeyecek şekilde insanların kendi yaşantılarını kurması sağlanabilir. Bu rahatsızlık gürültü, kirlilik gibi durumlar ile karşımıza çıkabilir. Üst katta oturan komşunun alt kattaki komşunun balkonuna halı, sofra bezi silkelemesi yönetmelikte ve kurallar çerçevesinde doğru değildir. Kat sahipleri birbirine rahatsızlık vermeden birbirleriyle olan geçimlerini sağlar.

Çözülmeyen durumlarda bina yönetmeliği kanunları uyarınca kişilerin uyarılması, aksi takdirde kanuni yollara başvurulması sağlanabilir. İnsanların toplu yerlerde birbirleriyle olan ilişkilerini sağlayabilmeleri için bu kurallara uymaları gerekir.

Apartman Yönetmeliğinde Masraflar Nasıl Karşılanır

İnsanların bir arada yaşaması ve bazı ortak giderleri kullanması gerekir. Özellikle de apartman dairelerinde insanların birbiriyle olan geçmenin yanı sıra kullandıkları ortak giderleri karşılamada da sorumludurlar.

Bu konular apartman yönetmeliğinde belirli kurallar ve çerçeveler doğrultusunda yürütülmelidir. Kapıcı,kaloriferci,bahçıvan, bekçi, temizlikçi gibi masrafların bina sakinleri tarafından karşılanması gerekir. Apartman yöneticisi tarafından toplanan paralar bina sakinleri tarafından eşit miktarda toplanır.

Böylelikle ana gayrimenkul sigortaları ve birçok farklı bakım işlemlerinin kısa süre içerisinde yapılması sağlanır. Apartman yöneticisi de bina sakini sayıldığı için apartman içerisinde bulunan toplanan para belirli miktardaki paraya bölünerek herkes eşit miktarda para ödemelidir.

Mülk sahiplerinin herhangi bir sebepten dolayı ödeme işlemlerinden kaçması mümkün değildir. Bazı durumlarda kiracı ile değil de mülk sahibi ile direkt olarak irtibata geçilip bina yenileştirme ve güzelleştirme çalışmalarında katkı sağlamak zorundadırlar.

Ortak olarak kullanılan giderlerin aylık yada periyodik aralıklarla düzenli olarak ödeme işlemlerinin yapılması gerekir. Ödeme işlemleri apartman yöneticisi tarafından gerçekleştirildiği için bütün para işlemlerinin yöneticide toplanması gerekir.

Kişilerin eşit bir şekilde ödediği para miktarları sayesinde apartman yönetmeliğinde geçen masrafların karşılanması sağlanır. Ortak kullanım alanlarında hiç bir sorunun yaşanmaması için insanların bu kurallara uyması gerekir.

Apartman Yönetmeliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Apartman hakkında karar nasıl alınır?

Apartman hakkındaki alınacak kararlar bu yönetmenlik doğrultusunda fikir birliği yapılarak
alınır. Kat mülkiyeti yer aldığı için her bireyin fikir ve düşüncesi öngörülmelidir.

Apartman yöneticisi nasıl olunur?

Apartman sakinleri tarafından seçilen kişi arasından oylama ile seçilir.

Yönetim kurulunda alınan kararları kim belirler?

Yönetim kurulunda alınan kararları apartman içerisinde oturan kişiler belirler.

Kurallara uymayanlar ne yapılır?

Kurallara uymayan kişilerin uyarılması gerekir. Kurallara uymayan kişiler hakkında cezai ve
hukuki işlemler başlatılabilir.

Apartman yönetmek zor mudur?

Apartman kuralları belirlendikten sonra yöneticilerin zorluk yaşadığı görülmez.

İstanbul evden eve nakliyat firması olarak biliyoruz ki yaşadığınız yer sizin için çok önemli !

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.